Karabaş Mah. Müneccim Arif Sk. 25/1 İzmit/Kocaeli

Medeni Hukuk

Tecrübeli ve farklı alanlarda uzmanlaşan avukat kadromuz ve süreç takibinde benimsediğimiz sistem anlayışımız ile medeni hukuk davalarınızda kapsamlı çözümler üretiyoruz. 

 

Blog

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Boşanma ancak bir mahkeme kararıyla gerçekleşebilir. Bu kararın verileceği dava çekişmeli ...
Medeni Hukuk

İrtifak Hakkı

İrtifak hakları medeni hukuka ilişkindir ve Türk Medeni Kanunu'nun sınırlı ayni haklar ...
Blog

Babalık Davası

Evlilik içinde doğan çocuğun babasının koca olduğu kabul edilir. Fakat evlilik dışında ...
Medeni Hukuk

Vesayet Davası

Vesayet davası, bir kimse hakkında vasi tayini gerektiren şartların varlığı halinde ...
Blog

Yoksulluk Nafakası

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda  belirtilen nafaka çeşitlerinden biri olan yoksulluk ...
Blog

Velayet Davası

Velayet davası, velayet hakkına ilişkindir. Hukukumuzca reşit olmayan bireylerin velayet ...
Blog

İsim ve Soyadı Değiştirme Davası

İsim ve soyadı değişikliği, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 27. Maddesinde belirtilmiş ...
Blog

Boşanmada Mal Paylaşımı

Mal rejimi, eşlere ait malların evlilik devam ederken veya sona erdikten sonraki ...
Blog

Anlaşmalı Boşanma Davası

Günümüzde boşanma davaları, verilen istatistiklere göre %90 oranında anlaşmalı olarak ...

Boşanma Davaları

Türk Medeni Kanununda düzenlenen aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıkları çözmek Aile Mahkemelerinin görev alanına girer.

Boşanma davasının sonuçlanma süresi boşanma davasının türüne ve adli yılın ve davanın görüldüğü mahkemenin iş yoğunluğuna bağlı değişmekle beraber, ekibimiz tüm bu dava süreci kısa ve sorunsuz şekilde tamamlamanız için gereken hukuki destek sağlamaktadır.

Boşanma davaları çekişmeli ve çekişmesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Çekişmesiz yani anlaşmalı boşanma davası en kısa süren boşanma yöntemi olup, anlaşmalı boşanma protokolü tarafların isteği doğrultusunda hazırlanır, tek celsede karara bağlanır.

Nafaka Davaları

Türk medeni kanununda belirtilen şartların sağlanması durumunda evlilik birliği içerisindeki ve evlilik birliği sonlanmış taraflardan herhangi biri nafaka talebiyle mahkemeye başvurabilir.

Hukukumuzda nafaka türleri tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ve yardım nafakası olarak ayrı ayrı düzenlenmiştir. Mahkeme nafaka takdiri yaparken kendisinden nafaka istenen eşin mali gücünü, sosyal ve ekonomik durumunu göz önünde bulundurur.

Nafaka çeşitlerinden olan yoksulluk ve tedbir nafakası çocuk olmasa bile zor durumda bulunan eş tarafından diğer eşten istenebilir.

Yoksulluk nafakasında boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf (boşanmada kusuru daha ağır olmamak koşulu ile) geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında nafaka isteyebilir. Ayrıca, boşanma davası açan eş ekonomik olarak zor durumda ise, mahkemece dava süresi boyunca belli miktarda bir paranın tedbir nafakası olarak ödenmesine hükmedilir.

Nafaka taleplerinizde bir hak kaybına uğramamanız için uzman Kocaeli boşanma avukatı ile hukuki süreci takip etmeniz tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Soybağının Reddi ve Babalık Davası

Bir erkek ile soybağı bulunmayan bir çocuk arasında tanıma yolu ile soybağı kurulabilir.Ayrıca, başka bir erkekle soybağı bulunan çocuğun soybağı, babalık davası veya soybağının reddi davası ile değiştirilebilir. Ancak, soybağının reddi davası ile babalık davası, aynı dava dosyası ile görülemez. Her iki davanın da ayrı açılması gerekir.

Tanıma, Soybağının reddi ve Babalık davaları hassas bir şekilde takip edilmesi gerekir, çocuğun bu dava sürecinden en az oranda etkilenmesi adına uzman kişilerden yardım alınmalı, alanında uzman bir Kocaeli medeni hukuk avukatına başvurmanız veyahut ikametgah adresinizde bulunan bir avukata danışmanız önerilmektedir.

İsim / Yaş Değiştirme Davaları

Bu davalarda süreç 2 ile 4 ay arası sürmekte olup; mahkemelerin iş yoğunluğu nedeni ile duruşmayı ileri bir tarihe vermesi durumunda en fazla 6 aya kadar uzamaktadır. Yalnız Yaş düzeltme davasına ilişkin olarak özel bir durum mevcuttur. Mahkemece kemik yaşı tespiti istenmesi durumunda açılacak dava 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Bu tür usuli işlemlerin, hataya mahal vermemek adına, Kocaeli Uzman bir avukatla yürütülmesinde fayda vardır.

Evlat Edinme Davaları

Evlat edinme davası evlat edinen ile evlatlık arasındaki soybağının kurulması amacıyla açılan bir dava türü olup, Türk Medeni Kanunumuzun 305-320. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Evlat edinme davası yargılaması gerçekleştirilirken hakime kanun tarafından tanınan geniş takdir yetkisini kullanmaktadır, bu sebeple davanın uzman bir avukat ile takip edilmesi, hakimin takdir yetkisini kullanırken gerekli tüm hususların eksiksiz olması açısından önemlidir.

Medeni hukuk davalarında danışmanlık süreciniz nasıl işliyor ?

Eksen Hukuk ve Danışmanlık bürosu olarak müvekkillerimizin ve danışanlarımızın 4721 sayılı Türk Medeni  Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu ve medeni hukuk alanındaki diğer kanunların  kapsamındaki tüm sorun ve uyuşmazlıklarını titizlikle inceler, sonrasında konu hakkında uzman avukat kadromuz ile hukuki süreci takip etmekteyiz.

Eksen Hukuk’a vekalet vermek istiyorum, ne yapmalıyım ?

Medeni Hukuk alanındaki hukuki ve resmi diğer işlemlerinizin takibi için, uzman kadromuza yetki verebilmek adına herhangi bir noterlikten çıkartabileceğiz ‘avukat vekaletnamesi’  yeterlidir. Vekaletname bilgileri için web sitemizin ekibimiz kısmından vekalet için gerekli bilgilere ulaşmanız yeterli olacaktır.

Not: Boşanma ve mirasın reddi gibi davalar özel yetki gerektirdiği için, vekalet çıkartmadan önce bizimle iletişime geçmeniz önemle rica olunur.

Medeni hukuk davaları ne zaman sonuçlanır ?

Medeni Hukuk alanının dava çeşitliliğinin çok olması sebebiyle her dava türünün kanunen öngörülen sonuçlanma süresi birbirinden farklıdır. Ekibimiz, hukuki uyuşmazlıklarınızın ve davalarınızın makul süreler içerisinde görülmesi amacıyla gerekli olan tüm önlemleri alarak hareket etmektedir.

Medeni hukuk davalarında danışmanlık ücreti nasıl belirleniyor ?

Medeni Hukuk davalarında, avukatlık ücreti ve dava ücreti, davanın çeşidi ve dava değeri esas tutara göre belirlenmektedir, avukatlık ücretimizin belirlenmesinde her yıl yayınlanan baronun asgari ücret tarifesi esas alınmaktadır.

Logo
0 262 331 07 59
Pandemi döneminde alanında uzman avukatlarımız ile online danışmanlık sürecini hemen planlayabilir, yanıtını merak ettiğiniz sorulara 7/24 ulaşabilirsiniz.
This is default text for notification bar